Darmowa dostawa od 300,00 zł

VITARGO

( ilość produktów: 5 )

 VITARGO® - i wytrzymasz więcej - produkty dla sportowców z dużym zapotrzebowaniem na energię

 

VITARGO® jest czystym węglowodanem bez żadnych innych dodatków.
Jest to pierwszy napój dla sportowców z lekkostrawną, rozpuszczalną w wodzie skrobią.
 
VITARGO® jest nowym i jedynym produktem, który najszybciej uzupełnia niedobory glikogenu w organiźmie.
 
VITARGO® zawiera węglowodany o 100 razy wyższym ciężarze molekularnym niż tradycyjne napoje energetyczne.
 
VITARGO® jest pierwszym napojem ultra-hipotonicznym o wysokiej zawartości węglowodanów, przy jednocześnie niskiej osmozie. Dzięki temu przenoszenie węglowodanów z układu trawiennego do mięśni jest przyspieszone.
 
VITARGO® jest przede wszystkim węglowodanem, który ma uzupełnić zapasy glikogenu przed i po treningu/zawodach (oprócz normalnych posiłków).
 
VITARGO® jest również bardzo dobry jako dodatkowe źródło energii podczas treningu/zawodów, lecz powinien być spożywany w mniejszym stężeniu.

 

Napój ten byl testowany przez "Karolinski Instytut Naukowy" w Sztokholmie. W wyniku niezależnych i dokładnych badań naukowych stwierdzono, że z VITARGO glikogen gromadzi się 70% szybciej niż tradycyjny węglowodan.

Przeprowadzone testy uzupełnienia glikogenu za pomocą VITARGO podczas zgrupowan sportowych wykazały następujące efekty:

  • wzrosła intensywność treningowa,
  • zmniejszyła się ilość kurczy mięsni, masażysta i aktywni sportowcy zauważyli, że mięśnie są bardziej "miękkie, elastyczne",
  • nie ma symptomów przetrenowania,
  • zniknęły infekcje zwykle występujące podczas ostrego treningu.

VITARGO, jako nowy rozpuszczalny napój skrobiowy nadaje się idealnie do wypełniania,utrzymywania, uzupełniania oraz gromadzenia energii w mięśniach.

VITARGO dostarcza dużej ilości energii w krótkim czasie.


 

„Ogólne informacje o badaniach klinicznych”

Z powodu swoich unikalnych właściwości Vitargo® przyciąga wielkie zainteresowanie na całym świecie. Jest tematem wielu niezależnych badań naukowych i publikacji. Część z nim przedstawiamy poniżej.

Podkreślamy słowo „niezależnych”, ponieważ duże znaczenie ma obiektywność przeprowadzanych badań. Aby nie być gołosłownym przytaczamy przykład z branży spożywczej:

W listopadzie 2015 r. w prestiżowym piśmie naukowym „Journal of Obesity” ukazały się zaskakujące wyniki badań. Wynikało z nich, że dietetyczne warianty coli mogą być lepsze dla osób walczących z nadwagą niż woda mineralna. Później wyszło na jaw, że badania były sponsorowane przez instytut, wspierany przez Coca-Colę i Pepsi.

Do mediów trafiły wtedy informacje, że osoby z nadwagą powinny przemyśleć zamianę wody mineralnej na np. dietetyczną colę. Głównym autorem publikacji był Peter Rogers, profesor psychologii biologicznej z Uniwersytetu w Bristol – jednej z najbardziej szanowanych uczelni w Wielkiej Brytanii. Jak jednak odkryła gazeta „Sunday Times”, za badaniami stał Instytut ILSI Europe. Teoretycznie to organizacja non-profit, która działa na rzecz poprawy ludzkiego zdrowia. Jednak okazało się, że wśród sponsorów organizacji są… firmy PepsiCola, oraz Coca-Cola. Mało tego, według „Sunday Times”, przedstawiciele dwóch wielkich firm zostali dopuszczeni do specjalnych grup, które przygotowywały badania dla profesora Rogersa.

Dodatkowo wyszło na jaw, że niektórzy autorzy badania zostali hojnie wynagrodzeni. Media odkryły, że sama publikacja 14-stronicowa z „Journal of Obesity” też nie może być traktowana zbyt poważnie. Bowiem na ponad 5,5 tysięcy eksperymentów tylko jeden potwierdził, że rzeczywiście – pijąc dietetyczne napoje można zrzucić na wadze. Jak się okazało, ten eksperyment został z kolei wsparty przez American Beverage Association – organizację wspierającą producentów napojów bezalkoholowych

Co ciekawe, w działaniach swojego profesora nie widzi problemu jego uczelnia. - Badanie zostało współfinansowane przez ILSI, ale też przez unijne fundusze i inne organizacje – zaznaczono w oficjalnym oświadczeniu.

Sami naukowcy nie są jednak zaskoczeni takim obrotem spraw. - Sugestia, że picie coli może być zdrowsze od picia wody jest po prostu śmieszna – powiedział gazecie „The Independent” znany kardiolog Aseem Malhotra.

Podobne przypadki zdarzają się niestety również w branży nam bliskiej, odżywek sportowych. Uznani naukowcy badający i publikujący swoje prace na temat odżywek są opłacani przez producentów tychże odżywek. Niewiele ma to wspólnego z obiektywną, niezależną oceną.

Oryginalne Vitargo® badane było m.in. przez niezależny od producentów odżywek sportowych i firm farmakologicznych Uniwersytet Karolińska w Sztokholmie.

Wspomniany kardiolog Aseem Malhotra w wywiadzie do „The Independent” dodał jeszcze że „jeśli chcemy ufać badaniom, to powinniśmy trzymać wielkie korporacje jak najdalej od naukowców”.


„Szybkość uzupełniania glikogenu w mięśniach po przyjęciu napojów sportowych zawierających węglowodany o wysokiej masie cząsteczkowej Vitargo® oraz standardowych napojów sportowych”

Sposób przeprowadzenia badań:
Karoliński Instytut w Sztokholmie przeprowadził testy kliniczne produktu Vitargo® na 14 ochotnikach- zdrowych, dobrze wytrenowanych sportowcach. Wiek uczestników 21-33 lata. Średnia wzrostu 190 cm. Średnia waga 81,2 kg. Badani zgłaszali się do laboratorium na dwie sesje badan o godz. 8 rano, po zwykłym tradycyjnym śniadaniu. Badani wykonywali ćwiczenia szybkościowe jak i wytrzymałościowe (kolarstwo i bieg) aż do wyczerpania. Pięć minut po wysiłku pobierano próbki mięśni (biopsja mięśni uda).

Następnie każdy badany musiał spożyć napój zawierający standardowe węglowodany (glukoza z oligomerami glukozy), a w drugim dniu sesji otrzymali Vitargo® (75g węglowodanu Vitargo ® rozpuszczonego w 0,5 l wody), węglowodan o 100 razy wyższej masie cząsteczkowej niż standardowe węglowodany. Taką samą ilość płynu wypijali po 30, 60 i 90 minutach. Każdy badany spożywał ogółem 300g węglowodanów w pierwszym jak i drugim dniu badań.

Próbki mięśni pobierane były jeszcze na 2 i 4 godziny po spożyciu pierwszych napojów z węglowodanami.

Podsumowanie:
Po dwóch godzinach zawartość glikogenu w mięśniach po spożyciu Vitargo® była wyższa niż po spożyciu standardowych węglowodanów. Obliczono, że w dwie godziny po zakończeniu wysiłku, Vitargo® uzupełnia glikogen 70% szybciej niż standardowe węglowodany. Po 4 godzinach nie zauważono różnicy w szybkości uzupełninia glikogenu między dwoma węglowodanami.

Jakie znaczenie dla sportowca mają wyniki badań?
Bezpośrednio po zakończeniu treningu (1/2-1 godziny) uzupełnienie glikogenu jest szczególnie ważne i korzystne dla organizmu. Właśnie dlatego wtedy należy przyjmować węglowodany Vitargo®.

Vitargo® jest niezastąpione w uzupełnianiu glikogenu po treningu i gromadzi glikogen 70% szybciej niż inne węglowodany. Vitargo® pozwala uniknąć ujemnego bilansu energetycznego. Zachowanie równowagi bilansu energetycznego jest skuteczną obroną przed infekcjami i symptomami przetrenowania.


 

„Szybkość opuszczania żołądka przez węglowodan Vitargo®


Znaczenie osmolalności.”
Sposób przeprowadzenia badań:
W badaniu wzięło udział sześciu zdrowych mężczyzn. Uczestnicy badania wypili 75g standardowego węglowodanu (glukoza z oligomerami glukozy) rozpuszczonego w 0,5l wody. Następnie w ciągu godziny sprawdzano zawartość żołądka badanych osób na występowanie węglowodanów.

W drugiej części badania próbę powtórzono zastępując węglowodan standardowy, węglowodanem Vitargo®.

Podsumowanie:
Vitargo® opuszcza żołądek 80% szybciej niż standardowe węglowodany w ciągu pierwszych 10 minut. Ponad połowa Vitargo® opuściło żołądek przechodząc do jelit, w porównaniu napój glukozowy opuścił żołądek tylko w 20% w tym samym czasie.

Podczas wysiłku wzrasta zapotrzebowanie na energię i uzupełnienie wody w organizmie.

Roztwór wody i Vitargo® ma niską osmolalność, więc opuszcza żołądek równie szybko jakby piło się samą wodę, w porównaniu do roztworów wody ze standardowymi węglowodanami, gdzie może zajść zjawisko zatrzymywania wody w żołądku, co z kolei doprowadza do przejściowego niedostatku wody w organizmie.

W związku z tym ze Vitargo® opuszcza żołądek szybko, minimalizuje ryzyko wystąpienia bólów brzucha i dyskomfortu podczas wysiłku. Potrzebne przy wysiłku węglowodany (zawarta w nich energia) przedostają się szybciej przez jelita do krwionośnego.

Termin osmolalność opisuje jak szybko roztwór ”przechodzi przez” opuszcza żołądek. Jeżeli osmolalność jest niska to roztwór opuszcza szybko żołądek, jeśli osmolalność jest wysoka to proces jest dłuższy i może prowadzić do tzw. „wiązania wody” w organizmie.


 

„Skąd biorą się zaburzenia żołądkowe u sportowców i w jaki sposób ich uniknąć"


Vitargo® zawiera węglowodany złożone o niskiej osmolalności. Osmolalność oznacza liczbę cząsteczek w roztworze – zależy od stężenia i aktywności cząsteczek substancji rozpuszczonych w wodzie, oraz stężenia i aktywności cząsteczek wody. Osmolalność nie zależy jednak od masy cząsteczkowej ani od ładunku cząsteczki. Osmolalność płynów ustrojowych wynosi ca. 295mOsm/kg

Wielkość masy cząsteczkowej węglowodanów lub ich osmolalność nie wpływają na prędkość przepływu przez żołądek, ani na wydolność organizmu. Inne węglowodany o większej masie cząsteczkowej jak woskowa, lub modyfikowana skrobia kukurydziana cechuje niska osmolalność, ale efekty po spożyciu są nieporównywalnie do Vitargo®. Vitargo stanowi przedmiot wielu (w porównaniu do innych węglowodanów) badań klinicznych przeprowadzanych w wielu uniwersyteckich ośrodkach badawczych na sportowcach obu płci.

Ze względu na wartość osmolalności napoje dla sportowców można podzielić na następujące kategorie:

  • Ultra-hipotoniczne
  • Hipotoniczne
  • Izotoniczne
  • Hipertoniczne

Napój ultra-hipotoniczny jakim jest Vitargo ma bardzo niski wskaźnik osmolalności o wartościach 20-30mOsm/kg w 5% roztworze. Nawet przy 10% roztworze osmolalność wyniesie tylko 40-60mOsm/kg. Jest to bezpieczna wartość, pozwala na przyswojenie dużej dawki energii nie powodując problemów żołądkowych, ani zaburzeń bilansu wodnego w organizmie sportowca.

Napoje hipotoniczne, na przykład maltodextryna + cukry mają wskaźnik osmolalności w granicach 50- 270mOsm/kg przy 5% roztworze. Przyjmując napój o 10 % stężeniu osmolalność znacznie wzrasta, przekraczając wartość 295mOsm/kg, czyli osmolalność płynów ustrojowych. Organizm próbuje wyrównać stężenie między podaną odżywką, a płynem ustrojowym, następuje tzw. „ściąganie wody” i może pojawić się ryzyko odwodnienia organizmu, oraz problemów żołądkowych.

Izotoniki, czyli tradycyjne napoje dla sportowców bazujące na dextrozie, glukozie, fruktozie, sacharozie i maltodekstrynie charakteryzuje wysoki wskaźnik osmolalności o rzędu 280-330mOsm/kg w 5% roztworze. Ale już przy wyższych stężeniach napoju dla sportowców wskaźnik osmolalności nierzadko przekracza 500-600mOsm/kg. Taki wskaźnik osmolalności to wysokie ryzyko problemów żołądkowych i odwodnienia organizmu. A tego każdy sportowiec chce uniknąć!

Napoje hipertoniczne szczególnie te zawierające cukry proste (fruktoza, glukoza), których osmolalność w 5% roztworze to 300mOsm/kg. W napojach hipertonicznych osmolalność z reguły przekracza 600mOsm/kg, czyli jest dwukrotnie wyższa niż osmolalność płynów ustrojowych. Przyjmowanie napojów hipertonicznych przed treningiem powoduje gwałtowne odwodnienie organizmu i problemy żołądkowe

Tabelka osmolalności w mOsm/kg

Woda z kranu* - 5-15

Vitargo** - 11

Maltodextryna DE18** - 48

Dextroza, Glukoza, Fruktoza** - 300

* Wielkość zależna od twardości wody

** 5% roztwór

 

 

 

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 1310 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-11-06
Wszystko ok.
2024-10-07
Dostawa błyskawiczna, bez najmniejszego problemu
pixel